Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Track Team Finishes Second
Track Team Finishes Second
Media Tech
Monday, May 10, 2021

Both the boys and the girls track squads finished in close runner-up spots to Scott City at the home track meet last Friday.

The girls scored 110 points to Scott City's 120, while the boys was even close, 124-122.

Anne Sophe Van Der Knaap got the lone gold for the girls, winning the high jump by clearing 4-10.

She finished second in the triple jump, leaping 32-8.5, while Ryan Rider was third (32-6).

Van Der Knaap finished third in the 300-meter hurdles, running 52.61.

The 4x800 relay team of Josiah Ortiz, Jordan Ortiz, Grace Ostberg and Tiana Gonzalez placed second, running 11:08.80.

The 4x100 relay team of Gonzalez, Ostberg, Rider and Erin Urie placed second, running 54:03.

The 4x400 relay team of Gonzalez, Josiah Ortiz, Ostberg and Van Der Knaap placed third (4:23.35).

Jordan Webb picked up a second place in the discus (88-8.5) and Taegan Bachman was fourth (84-0.25).

Urie placed second in the 100 meters (13.23 seconds) and fifth in the 200 meters (*28.56).

4 STAIJA DOHOGNE SO Lakin High Sc 18.66

Ostberg was third in the 400 meters (1:05.19).

Melissa Minetti collected third place in the 1600 meters (6:06.49) and 3200 meters (12:57.87). 

The boys picked up up seven first-place medals to make their competition close.

Lawson Beymer picked up firsts in the 800 meters (2:02.75) and the 1600 meters (4:38.50).

Tylelr Tarpley won the 300-meter hurdles in 42.77 seconds.

Brady Hendrix won the 200-meter dash, clocking in at 22.74 seconds.

Pablo Arreola won the triple jump with a leap of 38-10.5.

Two relay teams also picked up wins.

In the 4x100, Tarpley, Ty Davidson, Hendrix and Servando Gonzalez ran a 43.98.

Those four also won the 4x400 relay, running in 3:33.98.

Gonzalez placed third in the 100-meter dash (11.54), and Davidson was third in the 400-meter dash (52.64).

Curtis iBeam placed fourth in the 110-meter hurdles (17.23).

In field events, Aron Pinter went 5-8 to place second in the high jump, and Omar Gonzalez threw the discus 112-10 to place second.

Connor Hudson was third in the long jump (20-1), with Hendrix fifth (19-8).

Hudson also got fourth in the triple jump (37-2).